Nazwa zadania: Otoczenie opieką miejsca pamięci.

Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Ireny Kwinto w Żabim Rogu

Opis zadania:

Miejsce pamięci, to coś więcej niż pomnik czy obelisk. To grób lub cmentarz wojenny; nieruchomość lub obiekt budowlany albo jego pozostałości, upamiętniające postaci lub wydarzenia znaczące dla Narodu i Państwa Polskiego, a w szczególności pomnik, krzyż przydrożny, kapliczka, kopiec, inny obiekt lub przedmiot związany z wydarzeniami czy postaciami znaczącymi dla naszego dziedzictwa; w szczególności tablica pamiątkowa.

Odszukajcie w swoim otoczeniu takie miejsca. Być może oprócz zaopiekowania się nim (przez dłuższy czas, a nie w ramach jednorazowej akcji) warto będzie przypomnieć z jakimi wydarzeniami jest związane albo zadbać o odnowienie czy zabezpieczenie terenu wokół. Miejsce pamięci może być także doskonałą inspiracją do dalszych poszukiwań – intelektualnych lub turystycznych.

Opis realizacji:

W dziejach Morąga i jego okolic trudno odnotować wydarzenia bezpośrednio związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 roku, wynika to z historii naszego regionu. Dzieje Morąga nie przybliżały go do Polski, a dominującą narodowością na tych terenach była ludność niemiecka. Po zakończeniu I wojny światowej na podstawie traktatów pokojowych i w wyniku plebiscytu z 1920 roku ziemia morąska przypadła Niemcom. Jednak należy pamiętać, że proces odzyskania niepodległości przez Polskę był wieloletni i na przestrzeni 123 lat niewoli Morąg przewija się w dziejach walk Polaków o niepodległość. Jednym z takich wydarzeń jest obecność wojsk polskich pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego podczas Wojny Napoleońskiej w roku 1807. Sam dowódca przebywał w Morągu w Pałacu Dohnów w czerwcu 1807 roku, co zostało upamiętnione tablicą. W związku z tym grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami postanowiła otoczyć opieką właśnie to szczególne miejsce pamięci.

Załączniki

Lp. Nazwa Typ
1. DSC_0498.JPG image/jpeg
2. IMG_20181215_144415.jpg image/jpeg
3. IMG_20181215_150704.jpg image/jpeg
4. DSC_0500.JPG image/jpeg