Nazwa zadania: Przygotowanie projektu trasy turystycznej związanej z wydarzeniami lub ich bohaterami.

Szkoła: Zespół Placówek Oświatowych w Lisowie, Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima

Opis zadania:

Szlaki Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w różnych rejonach Polski, Szlak Powstania Wielkopolskiego czy Szlak Powstańców Śląskich. Te trasy turystyczne już są, można nimi wędrować.

Wy także możecie zaproponować swój szlak. Jego przygotowanie może być świetną okazją do klasowego lub rodzinnego wyjazdu. Niekoniecznie musi dotyczyć rozległego terenu czy tak doniosłych wydarzeń jak I wojna światowa. Może nawet cenniejsze będzie odnalezienie miejsc nieco zapomnianych, postaci znanych niewielkiemu gronu. Postaci Współtwórców Niepodległości, niekoniecznie żołnierzy.

Pamiętajcie, że przygotowanie takiego projektu, to nie tylko wędrówka „palcem po mapie”. Miejsca, które zaproponujecie w ramach trasy należy wcześniej zobaczyć. Sprawdzić, czy obiekty są udostępnione zwiedzającym, jak długo wędruje się pomiędzy poszczególnymi obiektami/miejscami, czy jest możliwość noclegu, itp. Dobrym dopełnieniem może być także krótki informator dla potencjalnych turystów.

Opis realizacji:

2018 Przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszynie słychać radosne śmiechy i przekrzykiwania. Obok na placu zabaw grupa dzieci z ochotą w piaskownicy formuje babki z piasku, z piskiem radości dzieci wzbijają się pod niebo na huśtawce. Merdający ogonkiem piesek skacze wokół nóg swojego właściciela, zakochana para przechodzi uśmiechnięta, wtulając się w siebie i trzymając za ręce. Odgłosy ptaków rozlegają się z pobliskich drzew. Słońce radośnie wygląda zza chmur, odbijając się w pamiątkowej tablicy powieszonej na murach straży. Już jesień... 1944 Październik. Stuk młotków, dźwięk przybijanych gwoździ i przesuwanego drewna. Krzyki, szczekanie psów, poganianie. Siłą przygnani na plac miejscowi mężczyźni budują szubienicę dla 11 osób. Za chwilę zawisną na nich ciała 11 Polaków, przywiezionych przez niemiecki pluton egzekucyjny. Miejscowa ludność - mężczyźni, kobiety i dzieci, wygnani z domów i zgonieni na plac, zostają zmuszeni do przyglądania się tej zbrodni. Po egzekucji ciała Polaków zostają załadowane na samochód i wywiezione w nieznane. Już jesień... 1918 Z pobliskiego jaworu stojącego naprzeciw straży rozlega się dźwięk dzwonów, w czasach pańszczyźnianych wzywał on poddanych na pańskie. Dzisiaj jego głośny dźwięk oznajmia najradośniejszą nowinę: ODZYSKALIŚMY POLSKĘ! MAMY NIEPODLEGŁĄ! Już jesień... Trzy daty i trzy wydarzenia. Wszystkie miały miejsce w rzeczywistości. Mijamy codziennie miejsca, będące świadkami historii, nie zdając sobie czasem z tego sprawy. Młodzież naszej szkoły postanowiła to zmienić i we wrześniu br. opracowała plan trasy turystycznej, a następnie wyruszyła Śladem Niepodległej po historycznych miejscach naszej gminy. Odnajdując zagubione w lesie pomniki osób walczących o naszą Wolność, podążając wzdłuż dawnej granicy rosyjsko-pruskich zborów, oddając hołd pochowanym na cmentarzach Bohaterom i tym, których ciała nigdy nie spoczęły w mogiłach, powiedziała "Dziękujemy!" wszystkim tym, dzięki którym żyjemy dziś WOLNI w WOLNEJ Polsce.