Szkoła: Zespół Placówek Oświatowych w Lisowie, Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima
Opis zadania:
Nie robimy dziś pojedynczych zdjęć. Współczesny sprzęt pozwala na zrobienie wielu fotografii, praktycznie w dowolnym miejscu i czasie. Telefony komórkowe, smartfony czy aparaty cyfrowe dają niewyobrażalne możliwości. Bez pozowania, liczenia klatek z rolki, bez ciemni i wywoływania klisz. Mamy tych zdjęć tysiące, często nieopisanych, na których po latach nie potrafimy rozpoznać miejsc czy osób.
Wybierzcie z rodzinnych albumów JEDNO zdjęcie związane z okresem walk o niepodległość (nie musi to być czyn zbrojny - nauka, kultura czy rodzina także były miejscem walki o wolną Polskę na przestrzeni 123 lat). Opiszcie jego historię – kiedy powstało, w jakich okolicznościach, kto na nim się znajduje, jakiego wydarzenia dotyczy, jakie były jego losy itp.).
Opis realizacji:
"Na zdjęciach patrzymy w wieczność" Ryszard Nowosielski Hawa nagila הבה נגילה Radujmy się Hawa nagila הבה נגילה Radujmy się Hawa nagila wenismecha הבה נגילה ונשמחה Radujmy się i cieszmy Hawa neranena הבה נרננה Śpiewajmy Hawa neranena הבה נרננה Śpiewajmy Hawa neranena wenismecha הבה נרננה ונשמחה Śpiewajmy i cieszmy się Uru, uru achim! !עורו, עורו אחים Zbudźcie się, zbudźcie się, bracia! Uru achim belew sameach עורו אחים בלב שמח Zbudźcie się, bracia, z radością w sercach Uru achim, uru achim! !עורו אחים, עורו אחים Zbudźcie się, bracia, zbudźcie się, bracia! Belew sameach בלב שמח Z radością w sercach W uszach brzmią dźwięki żydowskiej muzyki. Żar leje się z nieba, a my stoimy przed figurą św. Urbana w centrum Cieszowy. Pusta przestrzeń wokół przypomina o tym, co odeszło. O tym, czego już nie ma... Zdjęcie bożnicy w Cieszowie znalazło się w jednej z rodzin w nie całkiem jasnych okolicznościach. I przetrwało, będąc niemym świadkiem trudnej i bolesnej historii. Bożnica w Cieszowie została zbudowana w 1753 roku. Znajdowała się przy wjeździe do wsi i była to pierwsza w powiecie lublinieckim synagoga. Obok niej znajdował się dom rabina, będący zarazem szkołą wyznaniową i szopa, w której mieścił się karawan i sprzęt pogrzebowy. Początkowo liczna ludność żydowska z czasem uległa zmniejszeniu. Bożnica stała się niepotrzebna i od 1904 roku zaprzestano odprawiania w niej nabożeństw, z wyjątkiem pogrzebów. Synagoga była świadkiem odzyskania przez Polskę niepodległości, ale jej czas...nie nadszedł. Została zburzona w 1923 roku. Można się zastanawiać, dlaczego w nowej Polsce nie znalazło się dla niej miejsce. Pozostało zdjęcie. I pamięć.
Lp. | Nazwa | Typ | |
1. | Bożnica w Cieszowie.jpg | image/jpeg |