Szkoła: Zespół Placówek Oświatowych w Lisowie, Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima
Opis zadania:
Jak długo w sercach naszych
Choć kropla polskiej krwi,
Jak długo w sercach naszych
Ojczysta miłość tkwi,
Stać będzie kraj nasz cały,
Stać będzie Piastów gród,
Zwycięży Orzeł Biały,
Zwycięży polski lud.
......
Piosenka powstała w końcu XIX wieku w Krakowie i stamtąd rozprzestrzeniła się po całej Polsce. Przedrukował ją Karol Miarka (nauczyciel, publicysta, pisarz, drukarz) i odtąd stała się bardzo popularna na Śląsku. Słowa o Wawelu, Wiśle i piastowskim rodzie stanowiły inspirację dla opracowania znaku graficznego Polaków w Niemczech – rodła, czyli symbolicznego przedstawienia biegu Wisły z zaznaczonym Krakowem.
Rota czy Marsz I Brygady, to powszechnie znane pieśni kojarzone z niepodległością Polski. Inne, np. pochodzący z okresu powstania styczniowego Ostatni mazur, trudniej potrafimy umiejscowić we właściwym czasie.
Konkurs wokalny lub recytatorski dzięki odpowiednim założeniom może być doskonałą okazją do odszukania i przypomnienia utworów mniej znanych czy wręcz zapomnianych.
Przygotowując konkurs, pamiętajcie o zasadach organizacji tego typu wydarzeń (odpowiednia informacja, jasno określone zasady, promocja itd.)
Konkursy przez Was organizowane mogą być także częścią innego większego projektu. Wtedy ważne jest, aby wasz udział nie ograniczył się tylko do uczestnictwa.
Opis realizacji:
"Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek." Cyprian Kamil Norwid Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej Co roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, podczas którego oddajemy hołd osobom, dzięki którym po 123 latach niewoli Polska odzyskała wolność. W 2018 roku przypada 100. rocznica tego wydarzenia. Aby uczcić ten szczególny rok 29 maja 2018 r. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lisowie zorganizował Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej, podczas którego uczniowie zaprezentowali wiersze o tematyce patriotycznej. Konkurs rozpoczął się występem przedszkolaków, którzy zaprezentowali wiersze i piosenki o naszym kraju. Następnie uczniowie podzieleni na dwie kategorie wiekowe przedstawili własne interpretacje wierszy związanych z tematyką patriotyczną. W kategorii I - uczniów klas IV-VI - I miejsce zajęła Małgorzata Mika z ZSP w Olszynie, II miejsce Wiktoria Szweda z ZSP w Olszynie, a III miejsce Kamila Krawczyk z ZSP w Lisowie. W kategorii II - uczniów klasy VII i gimnazjum - ze względu na bardzo wysoki poziom zaprezentowanych interpretacji komisja postanowiła przyznać dwa I miejsca - Zuzannie Płazie z ZSP w Lisowie i Katarzynie Wardas z ZSP w Herbach oraz dwa II miejsca - Jagodzie Kozak z ZSP w Lisowie i Wiktorii Jelonek z ZSP w Herbach. Konkursowi towarzyszyła wystawa prac Szkolnego Konkursu Artystycznego na plakat upamiętniający 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Patriotyczna poezja...poruszyła najwrażliwsze struny naszej duszy. Każde jej słowo było dowodem miłości. Miłości do ojczyzny.
Lp. | Nazwa | Typ | |
1. | Laureaci Gminnego Konkursu Poezji Patriotycznej.jpg | image/jpeg |