Nazwa zadania: Chwała bohaterom – uczczenie miejsc pochówku bohaterów związanych z walkami o wolną Polskę.

Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Józefa Jagielskiego w Zespole Szkół Publicznych w Międzyborowie

Opis zadania:

Powstańcy styczniowi na warszawskich Powązkach, legioniści na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, Orlęta na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Wiemy jak trafić na te mogiły. Są najczęściej zadbane i palą się na nich znicze.

Ale miejsc pochówku żołnierzy Niepodległej jest bardzo wiele. W Polsce i poza jej granicami. O wielu wiemy (Szlak Zachodni Powstania Wielkopolskiego, mogiły powstańców styczniowych, mogiły żołnierzy I wojny światowej). Ile pozostaje zapomnianych albo zaniedbanych?

Oddajcie chwałę bohaterom w wybrany przez siebie sposób (warta honorowa, specjalna szarfa, odnowienie mogiły lub napisów itd.). Postarajcie się zadbać szczególnie o te miejsca, które są mniej eksponowane.

Możecie pokusić się przygotowanie dalszej wyprawy np. na tereny dawnego Związku Sowieckiego, gdzie pochowani są polscy zesłańcy. Przy tej okazji można także nawiązać kontakt z ich potomkami.

Opis realizacji:

Międzyborów jest małą, urokliwą miejscowością położoną niemalże w centrum Mazowsza. Jego początki przypadające na II poł. XIX wieku związane są z budową kolei warszawsko – wiedeńskiej, a rozwój, z pobliskim Żyrardowem i fabryką wyrobów lniarskich. Nie możemy więc szczególnie poszczycić się licznymi i burzliwymi dziejami wpisującymi się w nurt historii Polski. Z dwoma wyjątkami. W lipcu 1863 roku doszło w pobliskiej miejscowości Kaski do potyczki. Zginęło wówczas 24 powstańców i dwukrotnie więcej Rosjan. Jednym ze śladów tych tragicznych dni jest grób poległych u podnóża Wydm Międzyborowskich. W 1917 roku żyrardowscy harcerze postawili na mogile przyniesiony przez siebie krzyż i otoczyli ją opieką. Tradycja ta podtrzymywana jest do dziś przez drużyny z hufca Jaktorów, również uczniów naszej szkoły. Dbają o czystość terenu wokół i samej mogiły, pamiętają o zapalaniu zniczy. W tym roku ich starania wsparło Stowarzyszenie Przyjaciół Wydm Międzyborowskich przekazując środki na odnowienie krzyża. Mogiła powstańców jest ważna dla całej społeczności lokalnej. Corocznie, 11. listopada, spotykają się przy niej kolejne pokolenia międzyborowian, by przy okazji Święta Niepodległości oddać hołd bohaterom walk o wolność. Tak również było i w tym roku, choć rocznicowa uroczystość miała szczególną oprawę. Po uroczystej Mszy Świętej w Intencji Ojczyzny i koncercie muzycznym przy mogile bohaterów powstania 1863 roku zebrali się przedstawiciele władz lokalnych, nauczyciele, uczniowie ze sztandarami szkół, harcerze, którzy świętowali również swoją rocznicę istnienia, druhowie OSP, orkiestra Międzyborów i liczni mieszkańcy. Spotkanie rozpoczęto od złożenia kwiatów. Później uczniowie klas młodszych zaprezentowali krótki program poetycko – muzyczny. Zapał z jakim śpiewali pieśni patriotyczne, udzielił się zgromadzonym. Obdarzeni przygotowanymi wcześniej śpiewnikami aktywnie włączali się do spontanicznego chóru. Urokowi wspólnego śpiewania dodawał akompaniament miejscowych muzyków, orkiestry i harcerzy, a rozpalona wokół ogniska nadawały spotkaniu wyjątkowego klimatu. Drugim ważnym dla lokalnej społeczności miejscem pamięci jest cmentarz wojenny w Budach Zosinych. Pochowani zostali na nim partyzanci polegli w Bitwie pod Jaktorowem, prawdopodobnie największej bitwie partyzanckiej stoczonej w czasie II wojny światowej na ziemiach polskich leżących na zachód od linii Wisły. Corocznie, w ostatnią niedzielę września, cześć bohaterom oddaje lokalna społeczność, ale nie tylko - kilkukrotnie w uroczystościach brał udział prezydent Komorowski. Duże wrażenie robi liczba zgromadzonych, ceremoniał uroczystości (zwłaszcza apel poległych i salwą honorową), przejmujące świadectwa żyjących uczestników bitwy, a także towarzyszące obchodom rekonstrukcje tamtych wydarzeń, z każdym rokiem coraz bardziej rozbudowane o nowe elementy i atrakcje. Spotkania na cmentarzu w Budach Zosinych są więc nie tylko okazją do oddania czci bohaterom, ale i niezwykle cenną lekcją historii.

Załączniki

Lp. Nazwa Typ
1. 11 listopada - zdjęcia link
2. Budy Zosine - kronika link
3. Koncert - kronika link
4. Budy Zosine - Wieści z Gminy link