Nazwa zadania: Zorganizowanie pikniku związanego z Świętem Konstytucji 3 V.

Szkoła: Publiczne Przedszkole nr 1 im Marii Kownackiej w Rydułtowach

Email szkoły: pp1.rydultowy@wp.pl

Email opiekuna: pp1.rydultowy@wp.pl

Opiekun: Janina Blokesz

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową znaną jako Konstytucja 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą po amerykańskiej nowoczesną konstytucję.

Dzień jej uchwalenia został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja już 5 maja 1791 roku, jednak podczas zaborów jego obchodzenie było zakazane. Do świętowania powrócono w roku 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do roku 1946, kiedy to w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Wówczas władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznych obchodów tego święta. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja ponownie stała się dniem świątecznym w roku 1990.

Zorganizujcie piknik nawiązujący do tego ważnego wydarzenia; święta mądrości narodu i jego klasy politycznej, która potrafiła podnieść się z upadku i wskazać narodowi nowe cele. Sięgnijcie do opisów z epoki, które mogą stać się inspiracją do przygotowania pikniku. Jego program może być bardzo różnorodny – od radosnych zabaw dla całych rodzin, po inscenizacje czy wspólne odczytanie jedenastu artykułów Konstytucji.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości naszego kraju oraz ustanowienia Konstytucji 3 maja, zorganizowano w naszym przedszkolu piknik. Połączono go wraz z Dniem Matki i Ojca, pod hasłem „Polska rodzina – tu wszystko się zaczyna”, podkreślając tym samym nadrzędną rolę rodziny w wychowaniu patriotycznym dzieci. Na zajęciach poprzedzających piknik dzieci dowiedziały się co to konstytucja, kiedy została uchwalona pierwsza oraz to, że dzień 3 maja został uznany świętem państwowym. Przedszkolaki wykonywały na zajęciach plastycznych biało-czerwone flagi, którymi uczczono również święto flagi poprzedzające święto konstytucji. Piknik rodzinny rozpoczął się występem artystycznym dzieci, na wstępie którego został wprowadzony sztandar i wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Program artystyczny w większości skoncentrowany był wokół naszego kraju – Polski oraz rodziny. Występy rozpoczęły się od Tarantelli – hiszpańskiego tańca oraz tańca Country, po których przedstawiciel Hiszpanii w nawiązaniu do realizacji innowacji pedagogicznej „Spacer z Plastusiem przez świat” wypowiedział zdanie „Cudze chwalicie swego nie znacie.” Po czym na scenie pojawił się przedstawiciel Polski i wywiązał się dialog słowami wiersza W. Bełzy „Kto Ty jesteś – Polak mały”. W dalszej części nasi mali aktorzy, słowami wierszy opisali nasze barwy narodowe oraz przedstawili krainy geograficzne Polski. Dalej było już tylko piękniej, mianowicie dzieci wystąpiły z tańcami narodowymi. Jako pierwsze w polonezie zaprezentowały się dzieci z jednej ze starszych grup. Chłopcy ubrani w eleganckie kontusze, a dziewczynki w strojnych sukniach i wiankach na głowach prezentowały się niezwykle dostojnie. W ten sam sposób wykonały swój układ, wprowadzając wszystkich jednocześnie w uroczysty nastrój. Jako kolejni zaprezentowali się wychowankowie średniaków w krakowiaku. Oryginalne stroje ludowe, w które ubrane były dzieci tylko dopełniły niezwykle skoczny taniec. Następnie scenę opanowały starszaki w tańcu góralskim. Trudno było nadążyć za rozbieganymi juhasami i ich partnerkami, a skoczna muzyka porwała wszystkich do tańca. Kiedy ostatni „górale” opuścili scenę, rozbrzmiały słowa skierowane do rodziców. Dzieci wierszami wyraziły swoje uznanie i wdzięczność za wszelkie starania rodziców ku ich rozwojowi i kształtowaniu przynależności do ojczyzny. Ostatnim punktem części artystycznej była piosenka w wykonaniu wszystkich dzieci dla rodziców. Po części artystycznej przeszedł czas na zabawę. Dzieci korzystały z przygotowanych niespodzianek; malowania twarzy, dmuchanych zamków, smakołyków, balonów i wielu innych. Rodzice mogli częstować się upieczonymi ciastami oraz napojami, dodatkowo zaplanowane były ciepłe przekąski dla wszystkich. Wielką atrakcją dla małych i dużych były pamiątkowe zdjęcia w naszych fotobudkach z najciekawszymi postaciami z bajek. Rodzice zostali również zaproszeni do udziału w konkursach z nagrodami.

1. IMG_4669.JPG image/jpeg
2. IMG_4694.JPG image/jpeg