Nazwa zadania: Złóż życzenia Marszałkowi – przygotowanie i wysłanie kartek z życzeniami urodzinowymi lub imieninowymi do Muzeum w Sulejówku.

Szkoła: Publiczne Przedszkole nr 1 im Marii Kownackiej w Rydułtowach

Email szkoły: pp1.rydultowy@wp.pl

Email opiekuna: pp1.rydultowy@wp.pl

Opiekun: Janina Blokesz

Tradycja świętowania imienin Marszałka Piłsudskiego sięgała czasów I wojny światowej. Po raz pierwszy na szerszą skalę dzień jego imienin (19 marca) świętowany był w 1915 roku. Piłsudski otrzymał od swoich podwładnych między innymi złoty zegarek z napisem: "Kochanemu Komendantowi – Korpus Oficerski".

Specyficzne były imieniny w roku 1918, kiedy to Piłsudski był więziony w twierdzy magdeburskiej. Otrzymał wtedy bardzo wiele kartek z życzeniami, które Niemcy przekazali mu  dopiero po uwolnieniu z Magdeburga.

W epoce e-maili i wiadomości SMS przygotujcie tradycyjną kartę z życzeniami imieninowymi (lub urodzinowymi) i wyślijcie ją do Muzeum w Sulejówku.

Karta może być namalowana, narysowana, wyhaftowana, itp. – jej przygotowanie zależy od Waszej inwencji. Życzenia powinny odnieść się do konkretnej osoby i odbiegać od zwyczajowego szablonu.

Świętowanie 100 – lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj Polskę to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla tych najmłodszych członków naszego społeczeństwa czyli przedszkolaków. W ramach obchodów dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 im. Marii Kownackiej w Rydułtowach uczestniczą w wielu akcjach i uroczystościach promujących to święto. Jedną z nich było stworzenie Kartki Urodzinowej dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. Do pracy nad stworzeniem kartki zaangażowane zostały wszystkie dzieci z przedszkola. Każda grupa w czasie zajęć dydaktycznych poznała sylwetkę Marszałka, a w ramach zajęć plastycznych stworzyła swoją kartkę urodzinową. Jako materiały plastyczne zostały wykorzystane różne surowce. Okładka została wykonana z kartonu, sznurka, rafii oraz z opalanych kartek. Leśne Duszki wykonały swoją pracę z szarego papieru, sznurka oraz plasteliny. Promyczki ze sznurka, plasteliny oraz białej kartki. Kajtki z szarego papieru oraz włóczki. Krasnoludki z szarego papieru, foli aluminiowej oraz różnorodnych przypraw. Biedroneczki z szarego papieru oraz bibuły. Prace zostały złożone w formie albumu i wysłane do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W ten sposób przedszkolaki dołożyły swoją cegiełkę do świętowania obchodów odzyskania niepodległości przez Nasz kraj.

1. IMG_4934.JPG image/jpeg
2. IMG_4936.JPG image/jpeg