Nazwa zadania: Chwała bohaterom – uczczenie miejsc pochówku bohaterów związanych z walkami o wolną Polskę.

Szkoła: Publiczne Przedszkole nr 1 im Marii Kownackiej w Rydułtowach

Email szkoły: pp1.rydultowy@wp.pl

Email opiekuna: pp1.rydultowy@wp.pl

Opiekun: Janina Blokesz

Powstańcy styczniowi na warszawskich Powązkach, legioniści na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, Orlęta na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Wiemy jak trafić na te mogiły. Są najczęściej zadbane i palą się na nich znicze.

Ale miejsc pochówku żołnierzy Niepodległej jest bardzo wiele. W Polsce i poza jej granicami. O wielu wiemy (Szlak Zachodni Powstania Wielkopolskiego, mogiły powstańców styczniowych, mogiły żołnierzy I wojny światowej). Ile pozostaje zapomnianych albo zaniedbanych?

Oddajcie chwałę bohaterom w wybrany przez siebie sposób (warta honorowa, specjalna szarfa, odnowienie mogiły lub napisów itd.). Postarajcie się zadbać szczególnie o te miejsca, które są mniej eksponowane.

Możecie pokusić się przygotowanie dalszej wyprawy np. na tereny dawnego Związku Sowieckiego, gdzie pochowani są polscy zesłańcy. Przy tej okazji można także nawiązać kontakt z ich potomkami.

Dwa ostatnie tygodnie przed długim weekendem majowym były całkowicie inne niż pozostałe, otóż w Publicznym Przedszkolu nr 1 im. Marii Kownackiej w Rydułtowach zabawki miały urlop! A my staliśmy się jeszcze bardziej kreatywni niż zazwyczaj. Panie nauczycielki podjęły się bardzo istotnej tematyki ,mianowicie rozmawialiśmy o naszym pięknym kraju- Polsce i staraliśmy się odpowiedź na pytanie: ,,Kto ty jesteś?- Polak mały”. Przypomnieliśmy sobie ”Symbole narodowe”, jaka jest „Stolica Polski”, rozmawialiśmy o dniu „Święto Pracy”, czym jest „Konstytucja 3 Maja- Kodeks Przedszkolaka”, aby na końcu dojść do wniosku, że „Jesteśmy Europejczykami”. Jednak najbardziej w pamięci każdego przedszkolaka pozostanie w pamięci tworzenie Polskiej Armii Plastusia. a wszystko po to, aby pamiętać, że nie zawsze Polska była wolnym krajem i są ludzie, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.Kiedy 26 kwietnia dzieci weszły do swoich sal, przecierały oczy ze zdziwienia. Wszystkie zabawki były przykryte folią malarską, a na niej wisiał kolorowy napis MAMY URLOP! Panie wytłumaczyły, ze zabawki potrzebują kilku dni na odpoczynek od głaskania, przytulania, gwaru i codziennego użytku, jednocześnie zaproponowały dzieciom stworzenie swoich zabawek. Dzieci miały do dyspozycji kartony, pianki, styropian, folię bąbelkową, nakrętki i wiele innych rzeczy, które powinny iść do kosza, a jednak dostały szansę na drugie życie. Przedszkolakom od razu spodobał się pomysł i zabrały się do zabawy. To dopiero był początek naszej świetnej zabawy. Pierwsze emocje już za nami. Teraz, kiedy wiemy, że dzieci są zainteresowane tematem, porozmawialiśmy o NIEPODLEGŁOŚCI. Burza mózgów, a co to jest ta cała niepodległość. Szybko, wspólnymi siłami, doszliśmy do wniosku, że niepodległość to odzyskanie przez Polskę wolności. Nauczycielki wyjaśniły dzieciom, że nasz kraj zniknął z mapy świata na 123 lata. Wszystkie dzieci były bardzo zdziwione tym faktem. Teraz pytanie, jak to się stało, że po tylu latach udało nam się odzyskać wolność. Otóż była taka postać, jak generał Józef Piłsudski, który stał na czele Polaków. Po krótce została dzieciom przybliżona postać wodza. Dzieci nauczyły się piosenki „Miły Wodzu Mój”, dostały też sylwetki koni oraz szabelki.Panie wyposażyły dzieci we wszystkie potrzebne materiały i praca została szybko wykonana. Jednym z zadań było też wyszywanie chustek, którymi dziewczyny mogły machać do żołnierzy, albo im podarować. Jeszcze tylko zrobimy czapki z papieru i jesteśmy gotowi. Nadeszła oczekiwana chwila kiedy wszyscy na czele z Plastusiem zebraliśmy się w ogrodzie przedszkolnym. Plastuś sprawdził naszą wiedzę i umiejętności na temat Polski, odzyskania niepodległości przez nasz kraj Po kilku dniach każde dziecko zabrało swojego konia, a one poniosły nas w bardzo ważne miejsce w Rydułtowach. Jest to Pomnik Walki i Zwycięstwa, który uznawany jest za jeden z najważniejszych monumentów w Rydułtowach.

1. IMG_3958.JPG image/jpeg
2. IMG_3998.JPG image/jpeg