Nazwa zadania: Zorganizowanie śpiewanek patriotycznych z okazji wybranego święta (3 V lub 11 XI)

Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 4

Email szkoły: sp4wl@o2.pl

Email opiekuna: hala761@wp.pl

Opiekun: Halina Andryskowska- Dudek

3 maja 2017 na krakowskim Rynku odbyła się 64. już lekcja śpiewania. Uczestniczyły w niej tysiące krakowian i turystów odwiedzających Polskę.

Nie musicie organizować tak dużego wydarzenia. Wystarczy przygotowanie i przeprowadzenie spotkania dla mieszkańców dzielnicy lub parafii, grona przyjaciół albo seniorów, którzy mogą was nauczyć nieco zapomnianych pieśni. Pamiętajcie, że zorganizowanie to m.in. zabezpieczenie miejsca, zaproszenie uczestników, przygotowanie śpiewników i sprawne przeprowadzenie imprezy.

11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości - "Lęborskie Urodziny Niepodległej". Cele: • Rozwijanie poczucia umiłowania wolności i kultu pamięci dla ludzi, którzy walczyli w obronie Ojczyzny. • Rozbudzanie poczucia tożsamości narodowej. • Kształtowanie postawy patriotycznej. Przebieg imprezy a/Oprawa artystyczno- plastyczna Uczniowie klas drugich w strojach galowych – gospodarze apelu – siedzieli na tle niebieskiego płótna. Dekorację stanowił napis – 11 LISTOPADA, biało-czerwone kwiaty, luźno upięta długa flaga państwowa, którą unosił duży orzeł. Wszyscy uczniowie szkoły mieli okolicznościowe kotyliony. Przed uczniami ustawiono stojak z flagami państwowymi. b/Oprawa muzyczna Oprawę muzyczną stanowiło 6 piosenek legionowych, śpiewanych przez poszczególne klasy. SP: IVA,B,C – Wojenko, wojenko; VA,B – Hej, hej ułani; VIA,B – Przybyli ułani pod okienko; VIIA,B,C – Pierwsza kadrowa; GIMNAZJUM: IIA,B,C – Warczą karabiny; IIIA,B,C – My pierwsza brygada. Wspólnie wykonano hymn państwowy oraz hymn szkoły. "Lęborskie Urodziny Niepodległej" świętowano radośnie, a to za przyczyną piosenek, które prowadziły do wolności. Po odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęto muzyczną podróż niezwykle popularną piosenką podczas I i II wojny światowej – Wojenko, wojenko, by zakończyć najbardziej znaną piosenką My pierwsza brygada, znaną również pt. Legiony to żołnierska nuta. Muzyczną wędrówkę zakończono hymnem naszej szkoły. Każda piosenka opatrzona była komentarzem o jej twórcach i genezie powstania. Zadaniem uczniów było wyszukanie informacji o najbardziej znanych piosenkach legionowych; nauka śpiewu wszystkich piosenek; poznanie tradycji patriotycznych; Dla każdego uczestnika "Lęborskich Urodzin Niepodległej" przygotowane były śpiewniki zawierające teksty wszystkich wykonywanych piosenek. Poprzez wspólny śpiew - radośnie świętowano kolejną rocznicę Narodowego Święta Niepodległości; Zaangażowani byli wszyscy uczniowie i nauczyciele.

1. Śpiewanki patriotyczne link