Nazwa zadania: Udział w obchodach świąt państwowych (03 V, 15 VIII lub 11 XI).

Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bystrym

Święto państwowe to okres związany z historią państwa, tradycjami i kulturą państwową. To ważny dla budowania wspólnoty moment. Poczucie, że są wydarzenia, które łączą wszystkich Polaków. Znajdźcie w swojej miejscowości wydarzenie, które w możliwie najpełniejszy sposób pozwoli uczcić jedno z państwowych świąt i weźcie w nim udział. Możecie także świętować w miejscu związanym z danym wydarzeniem, np. 15 sierpnia w Ossowie.

W 100 Rocznicę Niepodległej nasza szkoła włączyła się w organizację uroczystości we współpracy z Gimnazjum w Bystrym, Szkołą Podstawową w Upałtach i Gminą Giżycko. 31.10.2018r. w Publicznym Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Bystrym uczniowie tutejszego Gimnazjum, Sp. Bystry i Sp.Upałty zaprezentowali wspólny "Wieczór z poezją patriotyczną". W uroczystości wzięli udział uczniowie, dyrektorzy szkół, wójt Gminy Giżycko oraz rodzice. Zaprezentowane zostały najpiękniejsze wiersze i piosenki ukazujące miłość do Ojczyzny wielu pokoleń Polaków. Słuchając ich, można było doświadczyć całej gamy uczuć: od radości poprzez wzruszenie, refleksję, zadumę, aż po smutek.Wieczór przebiegł w podniosłej atmosferze, zarówno uczniowie, jak i publiczność mieli okazję na chwilę oderwać się od rzeczywistości i pomyśleć o ważnych wydarzeniach , o wartościach, którym na co dzień poświęcamy mało uwagi, a przecież są tak istotne dla każdego Polaka. Wykonane zostały biało-czerwone dekoracje nawiązujące do tematyki wieczoru. 9.11.2018r. odprawiona została Msza Święta za Ojczyznę w kościele parafialnym p.w. Świętej Jadwigi Królowej w Bystrym pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Mirosława Sorbaja. Wspólnie modlili się uczniowie, nauczyciele, rodzice Szkoły Podstawowej im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bystrym, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Upałtach , Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Bystrym, Wójt Gminy Giżycko Marek Jasudowicz, Radny Gminy Giżycko Mirosław Antoniak oraz mieszkańcy Bystrego. Uczniowie i nauczyciele aktywnie włączyli się w przygotowanie liturgii. Obecność szkolnych pocztów sztandarowych i OSP Spytkowo podkreśliła podniosłą chwilę modlitwy za Ojczyznę. O godzinie 11 11 wszyscy zebrani w kościele zaśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego, przyłączając się do zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji "Rekord dla Niepodległej" w okazji obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W hołdzie Bohaterom poległym w walce o niepodległość Polski po uroczystościach w kościele zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod pamiątkową tablicą przez delegacje: Gminy Giżycko , szkół i OSP Spytkowo. Na zakończenie odśpiewano ,,Rotę" ,pieśń patriotyczną z tekstem Marii Konopnickiej do melodii skomponowanej przez Feliksa Nowowiejskiego. Z okazji 100 lat Niepodległej na korytarzach szkolnych pojawiły się patriotyczne gazetki i dekoracje. 15.11.2018 swoją obecnością zaszczyciła naszą szkołę po raz kolejny grupa rekonstrukcyjna Chorągiew Zaciężna Rycerstwa APIS z Gniewu pod kierunkiem Jacentego Ordowskiego z żywą lekcją historii "Od rycerza do żołnierza". Przybliżyła ona dzieciom rozwój wojskowości i sposoby walki w Polsce: od rycerza Zawiszy Czarnego, husarię polską, ataku grenadierów Królestwa Polskiego w okresie Powstania Listopadowego i uzbrojenie legionistów Józefa Piłsudskiego. Lekcję kończył okres walki o niepodległość, więc nie mogło zabraknąć samego Józefa Piłsudskiego z pałaszem.

1. 1.JPG image/jpeg
2. 2.JPG image/jpeg