Nazwa zadania: Biało-czerwona w każdym oknie – zaplanowanie i przeprowadzenie akcji.

Szkoła: Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy oraz Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno - Wychowawczy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna Koło w Działdowie

Email szkoły: orew_dzialdowo@psoni.org.pl

Email opiekuna: romcio26@interia.pl

Opiekun: Roman Jankowski

Barwy: biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustaw Rządowej damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone.

Tę formę uczczenia święta państwowego trudno dziś powtórzyć (czy na pewno?), ale z pewnością można pokusić się o zachęcenie wszystkich mieszkańców swojego bloku czy ulicy o przystrojenie okien biało – czerwonymi flagami.

Chcąc podkreślić uroczysty charakter pierwszych dni maja obchodziliśmy w naszych placówkach Święto Flagi oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja ozdabiając je w narodowych barwach. Każda grupa miała za zadanie udekorować swoją salę. W biało-czerwonych barwach udekorowano także każde okno. Dekoracje pojawiły się na korytarzach a na głównym postawiono tablice, na których nasi wychowankowie zawieszali własne prace o tematyce patriotycznej. Natomiast wykraczając poza mury naszych placówek młodzież miała za zadanie udekorowanie swoich domostw barwami narodowymi i zachęcanie do tego swoich sąsiadów, członków rodziny, przyjaciół. Nasze tegoroczne świętowanie tych dni, odbywające się pod hasłem „biało-czerwona w każdym oknie” w ramach akcji „Szkoła Niepodległej”, trwało dłużej niż zazwyczaj tj. ponad tydzień. Poprzez taki bogaty wystrój naszych placówek dawaliśmy świadectwo naszego przywiązania do ojczystych barw.

1. "Obchody świąt majowych" link