Nazwa zadania: Zorganizowanie happeningu lub przedstawienia teatralnego związanego z wybranym bohaterem.

Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Senatu RP w Braniewie

W czasie Polski rozbiorowej kultura miała niezwykle znaczenie w umacnianiu świadomości narodowej Polaków. Pisarze, malarze, kompozytorzy niejednokrotnie tworzyli "ku pokrzepieniu serc".

Do Krakowa i Lwowa, gdzie możliwe było wystawianie sztuk bez cenzury, mieszkańcy zaborów rosyjskiego i pruskiego przyjeżdżali po siłę i wsparcie, by wzmocnić ducha narodowego.

Przygotujcie happening lub spektakl, który będzie związany z bohaterem współtworzącym Polskę Niepodległą. Happening wymagać będzie od Was umiejętności improwizacji, natomiast przedstawienie teatralne obycia scenicznego. Od Was zależy, czy skorzystacie z gotowego scenariusza, czy zdecydujecie się stworzyć własny. Zadbajcie o rekwizyty i oprawę muzyczną. Warto pamiętać o zaproszeniach i plakatach, by o Waszym przedsięwzięciu dowiedziało się jak najwięcej osób.

Pod koniec listopada w naszej szkole mogliśmy obejrzeć spektakl pt. "Pociąg do niepodległości", Na scenie zobaczyliśmy nie tylko uczniów, ale również nauczycieli naszej szkoły. Mogliśmy usłyszeć przepięknie wykonane pieśni patriotyczne oraz poznać najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Postacią spajającą całość fabuły był oczywiście Józef Piłsudski, którego portret towarzyszył uczestnikom przez całe przedstawienie i nie tylko portret :) Możliwość udziału w przedstawieniu była ciekawą lekcją historii, a widzowie nagrodzili występujących gromkimi brawami.