Nazwa zadania: Patroni ulic – odkrywanie postaci związanych z odzyskaniem niepodległości.

Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Senatu RP w Braniewie

Opis zadania:

Anna Henryka Pustowójtówna, Józef Maksymilian Ossoliński, Józef Haller, Stanisław Taczak …. Co dzień przemierzamy ulice, na których można zobaczyć te nazwiska. I jeszcze wiele innych. Zastanawialiście się kiedykolwiek, co to za osoby, jakie historie są z nimi związane, co wniosły w nasze historię i ile im zawdzięczamy?

Rozejrzycie się wokół siebie. Może w swoim mieście odnajdziecie miejsca, ulice, skwery, których patronami są ludzie związani z odzyskaniem niepodległości? Poznajcie ich losy, poszukajcie innych miejsc z nimi związanymi, w wybranej przez siebie formie zachęćcie innych do poznania tej osoby.

Opis realizacji:

Harcerze z 9 Grunwaldzkiej Harcerskiej Drużyny Sanitarnej im. Obrońców Poczty Gdańskiej, która działa na terenie szkoły i współpracuje z nią wykonali zadanie pt. "Patroni ulic". Najpierw harcerze za pomocą planów Braniewa wytyczyli sobie trasy, aby odbyć "Spacer Niepodległości". Zastępami ruszyli na ulice miasta, niektórzy za dnia inni nocą. W ten sposób wytyczyliśmy trzy niepodległościowe trasy. Dzięki temu zadaniu dowiedzieliśmy się dużo o postaciach związanych z odzyskaniem niepodległości, ale również odkryliśmy piękno naszego miasta.