Nazwa zadania: Zorganizowanie wycieczki do miejsc związanych z odzyskiwaniem niepodległości (np. Sulejówka, Krakowa, miejsc związanymi z powstaniami: wielkopolskim, śląskimi).

Szkoła: Szkoła Podstawowa w Kruszewcu

Opis zadania:

2 lipca 1913 roku drużyna 42 polskich skautów i 11 oficerów skautowych (większość z zaboru austriackiego, jednakże ośmiu pochodziło z zaboru rosyjskiego i jeden z pruskiego) zameldowała się na zlocie skautów Imperium Brytyjskiego w Birmingham. Mimo, że formalnie Polski nie było wtedy na mapach świata, to skauci występowali ze sztandarem o barwach narodowych, przypominając zagranicy o istnieniu Polski. Odzyskiwanie niepodległości to nie tylko czyn zbrojny; to także nauka, kultura, przemysł …to także, a może przede wszystkim pielęgnowanie wartości i budowanie tożsamości, m.in. dzięki takim działaniom, jakie zaprezentowali młodzi polscy skauci.

Poszukajcie miejsc, które na przestrzeni 123 lat prowadziły do odzyskania niepodległości. Niektóre są powszechnie znane – Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Złota Kaplica w Poznaniu czy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – spróbujcie odkryć kolejne.

Przysyłając sprawozdanie napiszcie, dlaczego wybraliście właśnie to miejsce. Zachęćcie innych do odwiedzenia tych miejsc.

Opis realizacji:

W ramach uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Warszawy i Sulejówka. Pierwszym miejscem, które odwiedzili była warszawska Cytadela – wzniesiona po powstaniu listopadowym na rozkaz cara Mikołaja I. Miała być przestrogą i punktem kontrolującym przejawy buntu i chęci wywołania kolejnego powstania. Uczniowie obejrzeli tam film poświęcony Romualdowi Trauguttowi, ostatniemu dyktatorowi powstania styczniowego, a także poznali losy wiezionego w Pawilonie X Józefa Piłsudskiego. Na koniec przeszli aleją skazańców do Bramy Straceń - miejsca śmierci wielu Polaków walczących o wolność. Kolejnym punktem był Zamek Królewski. Uczniowie wysłuchali historii Polaków, którzy z narażaniem własnego życia ratowali dorobek polskiej kultury w czasie II wojny światowej. Poznali również jego rolę, w okresie II Rzeczypospolitej. Następnie udali się do Sulejówka – miasta Józefa Piłsudskiego, gdzie przebywał w latach 1923-1926. Tam na Skwerze Niepodległości wzniesiony został „Kopiec Współtwórców Niepodległości”, upamiętniający bohaterów w tworzeniu niepodległego państwa polskiego m. in. Jędrzeja Moraczewskiego, Ignacego Paderewskiego, Stanisława Grabskiego, Macieja Rataja. Obok niego umieszczono pomnik Józefa Piłsudskiego z córkami Wandą i Jadwigą. Kolejny dzień uczniowie rozpoczęli od poznania miejsca – Belwederu, w którym mieszkał po objęciu urzędu Naczelnika Państwa, marszałek Józef Piłsudski. Następnie chodząc alejkami Królewskich Łazienek wysłuchali historii zabudowań m. in Szkoły Podchorążych. Również w Parku Łazienkowskim uczniowie mieli możliwość odsłuchania utworu Fryderyk Chopina za pomocą grających ławeczek umieszczonych w pobliżu pomnika wielkiego artysty. Potem udali się do Muzeum Wojska Polskiego. Tam poznali historię oręża polskiego od Mieszka I do czasów współczesnych. Niesamowite miejsce wywarło ogromne wrażenie na młodych ludziach, którzy z bliska mogli poznać uzbrojenie, a także walkę Polaków na przestrzeni wieków. Jeszcze w czerwcu w dniach 05.06.- 08.06.2018 r. odbyła się wycieczka szkolna do Trójmiasta i Malborka. Uczniowie ruszyli m.in. śladami osób związanych z rozwojem gospodarczym II Rzeczypospolitej, a także odwiedzili miejsca pamięci związane z tragicznymi dla narodu polskiego kartami historii. Udając się do Gdyni, tam dowiedzieli się o znaczeniu budowy portu w Gdyni, jako jedno z osiągnieć II Rzeczypospolitej, poznali sylwetkę Eugeniusza Kwiatkowskiego. Kolejnym punktem był wyjazd na Hel, gdzie uczniowie zwiedzali Muzeum Obrony Wybrzeża. Poznali historię obrony Helu podczas II wojny światowej. Odwiedzili miejsce pamięci obrońców Westerplatte oraz udali się pod pomnik poległych stoczniowców, miejsca, gdzie rozgrywały się ważne dla Polski wydarzenia, które miały wpływ na przyszłość państwa polskiego. Odwiedzone miejsca wywarły ogromne wrażenia na uczniach, poszerzyły ich wiedzę z historii Polski z okresu walki o niepodległość, dlatego warto tam się udać.

Załączniki

Lp. Nazwa Typ
1. Szkoła Podstawowa w Kruszewcu link