Nazwa zadania: "Narodowe" czytanie fragmentów wybranych dzieł związanych z odzyskaniem niepodległości.

Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Ireny Kwinto w Żabim Rogu

Opis zadania:

Narodowe czytanie czyli publiczne czytanie literatury narodowej zapoczątkowane zostało w Polsce w roku 2012. Czytaliśmy już fragmenty "Pana Tadeusza", Trylogii czy utworów Bolesława Prusa.

Wybierzcie do wspólnego, publicznego czytania dzieło lub fragmenty różnych dzieł związanych z odzyskaniem niepodległości. Przygotujcie i przeprowadźcie wydarzenie, w które włączycie osoby z zewnątrz (rodziców, mieszkańców osiedla/dzielnicy, seniorów). Przygotowanie powinno uwzględnić sprawy organizacyjne (uzgodnienie miejsca, zebranie osób czytających, przygotowanie tekstów) oraz działania promocyjne.

Opis realizacji:

W 2018 roku przeżywamy szczególny czas świętowania 100-rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. Wspominamy najważniejsze wydarzenia i postacie tamtych czasów, czcimy zasługi niezliczonych bohaterów, dzięki którym nasz kraj po 123 latach zaborów powrócił na mapę Europy. Literatura ówczesnych czasów bardzo celnie przedstawia obraz tamtych przeżyć. Dzieła pisarzy i poetów kształtowały polskie serca i umysły w zmaganiach o wolną Ojczyznę. Dlatego w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 2018 roku zaprosiliśmy społeczność naszej miejscowości- Żabiego Rogu do Narodowego Czytania fragmentów utworów naszego wieszcza Adama Mickiewicza: 1. "Dziady część III" - wybraliśmy m.in. fragmenty: - "Konrad buntownik walczący o wolność" -"Konrad konfrontacja z Bogiem" -"Modlitwa za Ojczyznę" 2. Utwór "Reduta Ordona" opisujący wstrząsający obraz walki polskiej placówki obronnej z atakującymi wojskami carskimi. Czytany był tez fragment książki Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec" opowiadający o walce Szarych Szeregów w czasie okupacji Warszawy podczas II wojny światowej. Bardzo zależało nam na tym, aby zorganizowane przez nas wydarzenie oprócz głównego stałego celu, którym jest promocja czytelnictwa, było też formą uczczenia jubileuszu. Wydarzenie to mogło odbyć się, ponieważ nasza szkoła- SP w Żabim Rogu nawiązała współpracę z panią Sołtys, która udostępniła nam pomieszczenie Świetlicy Wiejskiej. Mieszkańcy Żabiego Rogu w dniu 11 listopada licznie zaszczycili nas swoją obecnością dzięki naszym działaniom promocyjnym. Na stronie internetowej SP Żabi Róg zamieściliśmy zaproszenie wraz z informacją o Narodowym Czytaniu. Wśród osób czytających byli rodzice oraz uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Do czytania włączyła się także pani Sołtys. Narodowe Czytanie połączone było ze śpiewem pieśni patriotycznych, które wykonywał zespół wokalny z Żabiego Rogu, działający w ramach warsztatów muzycznych odbywających się w Świetlicy Wiejskiej. Do śpiewania pieśni włączali się również licznie przybyli mieszkańcy. Wiejskiej

Załączniki

Lp. Nazwa Typ
1. 20181111_154907.jpg image/jpeg
2. 20181111_155124.jpg image/jpeg
3. 20181111_155951.jpg image/jpeg
4. 20181111_160507.jpg image/jpeg
5. 20181111_160535.jpg image/jpeg
6. 20181111_160901.jpg image/jpeg