Nazwa zadania: Chwała bohaterom – uczczenie miejsc pochówku bohaterów związanych z walkami o wolną Polskę.

Szkoła: Społeczny Zespół Przedszkolno - Szkolny 101 w Olsztynie

Opis zadania:

Powstańcy styczniowi na warszawskich Powązkach, legioniści na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, Orlęta na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Wiemy jak trafić na te mogiły. Są najczęściej zadbane i palą się na nich znicze.

Ale miejsc pochówku żołnierzy Niepodległej jest bardzo wiele. W Polsce i poza jej granicami. O wielu wiemy (Szlak Zachodni Powstania Wielkopolskiego, mogiły powstańców styczniowych, mogiły żołnierzy I wojny światowej). Ile pozostaje zapomnianych albo zaniedbanych?

Oddajcie chwałę bohaterom w wybrany przez siebie sposób (warta honorowa, specjalna szarfa, odnowienie mogiły lub napisów itd.). Postarajcie się zadbać szczególnie o te miejsca, które są mniej eksponowane.

Możecie pokusić się przygotowanie dalszej wyprawy np. na tereny dawnego Związku Sowieckiego, gdzie pochowani są polscy zesłańcy. Przy tej okazji można także nawiązać kontakt z ich potomkami.

Opis realizacji:

22 maja ruszyliśmy na wycieczkę szkolną. Przed nami otwierała się perspektywa czterech niezwykłych dni. Uczniowie klas siódmych i gimnazjaliści odwiedzili Zamość, Lwów i Lublin. Polskie miasta są niezwykłe, ale w szczególny sposób urzekła nas historia Polski zapisana na Cmentarzu Łyczakowskim, na symbolicznych mogiłach Orląt, w secesyjnych kamienicach, uliczkach oraz kościołach różnych wyznań i obrządków. Jedyne, na co możemy narzekać, to ograniczony czas, by w pełni nasycić się atmosferą tego przepięknego miasta, jakim jest Lwów. W sposób szczególny uczciliśmy pamięć Orląt Lwowskich zapalając znicze i wieszając biało-czerwone wstążki.

Załączniki

Lp. Nazwa Typ
1. or 1.jpg image/jpeg
2. or 2.jpg image/jpeg
3. or 3.jpg image/jpeg
4. or 4.jpg image/jpeg
5. or 5.jpg image/jpeg
6. or 6.jpg image/jpeg
7. or 7.jpg image/jpeg
8. or 8.jpg image/jpeg
9. or 9.jpg image/jpeg
10. or 10.jpg image/jpeg
11. or 11.jpg image/jpeg
12. or 12.jpg image/jpeg
13. or 13.jpg image/jpeg
14. or 14.jpg image/jpeg
15. or 15.jpg image/jpeg
16. or 16.jpg image/jpeg
17. or 17.jpg image/jpeg