Nazwa zadania: Chwała bohaterom – uczczenie miejsc pochówku bohaterów związanych z walkami o wolną Polskę.

Szkoła: Społeczny Zespół Przedszkolno - Szkolny 101 w Olsztynie

Email szkoły: ssp101@ssp101.olsztyn.pl

Email opiekuna: u.mlodzianowska@ssp101.olsztyn.pl

Opiekun: Urszula Młodzianowska

Powstańcy styczniowi na warszawskich Powązkach, legioniści na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, Orlęta na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Wiemy jak trafić na te mogiły. Są najczęściej zadbane i palą się na nich znicze.

Ale miejsc pochówku żołnierzy Niepodległej jest bardzo wiele. W Polsce i poza jej granicami. O wielu wiemy (Szlak Zachodni Powstania Wielkopolskiego, mogiły powstańców styczniowych, mogiły żołnierzy I wojny światowej). Ile pozostaje zapomnianych albo zaniedbanych?

Oddajcie chwałę bohaterom w wybrany przez siebie sposób (warta honorowa, specjalna szarfa, odnowienie mogiły lub napisów itd.). Postarajcie się zadbać szczególnie o te miejsca, które są mniej eksponowane.

Możecie pokusić się przygotowanie dalszej wyprawy np. na tereny dawnego Związku Sowieckiego, gdzie pochowani są polscy zesłańcy. Przy tej okazji można także nawiązać kontakt z ich potomkami.

22 maja ruszyliśmy na wycieczkę szkolną. Przed nami otwierała się perspektywa czterech niezwykłych dni. Uczniowie klas siódmych i gimnazjaliści odwiedzili Zamość, Lwów i Lublin. Polskie miasta są niezwykłe, ale w szczególny sposób urzekła nas historia Polski zapisana na Cmentarzu Łyczakowskim, na symbolicznych mogiłach Orląt, w secesyjnych kamienicach, uliczkach oraz kościołach różnych wyznań i obrządków. Jedyne, na co możemy narzekać, to ograniczony czas, by w pełni nasycić się atmosferą tego przepięknego miasta, jakim jest Lwów. W sposób szczególny uczciliśmy pamięć Orląt Lwowskich zapalając znicze i wieszając biało-czerwone wstążki.

1. or 1.jpg image/jpeg
2. or 2.jpg image/jpeg