Nazwa zadania: Zorganizowanie pikniku związanego z Świętem Konstytucji 3 V.

Szkoła: Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Przeczycach

Email szkoły: spmkonopnicka@wp.pl

Email opiekuna: drzewix@interia.pl

Opiekun: Małgorzata Drzewiecka

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową znaną jako Konstytucja 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą po amerykańskiej nowoczesną konstytucję.

Dzień jej uchwalenia został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja już 5 maja 1791 roku, jednak podczas zaborów jego obchodzenie było zakazane. Do świętowania powrócono w roku 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do roku 1946, kiedy to w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Wówczas władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznych obchodów tego święta. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja ponownie stała się dniem świątecznym w roku 1990.

Zorganizujcie piknik nawiązujący do tego ważnego wydarzenia; święta mądrości narodu i jego klasy politycznej, która potrafiła podnieść się z upadku i wskazać narodowi nowe cele. Sięgnijcie do opisów z epoki, które mogą stać się inspiracją do przygotowania pikniku. Jego program może być bardzo różnorodny – od radosnych zabaw dla całych rodzin, po inscenizacje czy wspólne odczytanie jedenastu artykułów Konstytucji.

Piknik pt.: „DZIEŃ RODZINNY W NIEPODLEGŁEJ POLSCE”, który ostatnie odbył się 8 czerwca 2018 r. w naszej szkole zaliczyć można do bardzo udanych. To projekt bardzo szeroki, który zawierał miedzy innymi: • występy dzieci - montaż słowno – muzyczny na temat historii Polski dla szerszej społeczności, • koncert pieśni patriotycznych, • rozstrzygniecie konkursu „Kartka z Białym Orłem w tle”, • bieg dla Niepodległej Polski, • Wspólne zabawy, gry, grillowanie. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści Senator RP Arkadiusz Grabowski, władze samorządowe gminy, m.in. Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski, przedstawiciele organizacji z Przeczyc, nauczyciele, rodzice, dziadkowie oraz uczniowie szkoły. Podczas uroczystości uczniowie pod kierunkiem nauczycielek: L. Bańka, E, Jaruszewskiej, B. Gryczka wykonali montaż słowno – muzyczny na temat historii Polski oraz dziejów, które prowadziły do odzyskania niepodległości przez Polskę, dużo uwagi poświęcano „Konstytucji 3 Maja”. Przepięknie zaprezentowane tańce oraz utwory muzyczne wykonane na instrumentach perkusyjnych, dętych, czy wokalnie wprowadziły uczestników w nastrój patriotyzmu. Podniosły moment pikniku nastąpił w trakcie wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie Senator RP oraz Wójt Gminy Mierzęcice dokonali wręczenia nagród laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego pt.: „Kartka z Białym Orłem w tle”. Po wręczeniu nagród odbył się krótki koncert muzyki patriotycznej w wykonaniu Małgorzaty Łazowskiej oraz grupy „Violino”, który uzupełnił występ uczniów szkoły. Po krótkiej przerwie cała społeczność szkoły wraz z przedstawicielami z innych szkół z terenu Gminy Mierzęcice uczestniczyła po raz pierwszy w „Biegu dla Niepodległej Polski”. Przedsięwzięcie to zrodziło się spontanicznie podczas opracowywania scenariusza pikniku. Jego inicjatorami są dyrektor szkoły Małgorzata Drzewiecka oraz nauczyciel w-f Damian Dróżdż, którzy zadbali o wszelkie szczegóły biegu, m. in.: promocja biegu, uzyskanie zgody Wojewódzkiej Komendy Policji, Starosty, Zarządu Dróg na wyłączenie ulicy z ruchu, zadbano o obecność Policji, OSP, Pogotowia Ratunkowego. W Biegu udział wzięło duże grono sympatyków takiej aktywności ruchowej (około 100 osób), zaś zawodnicy byli w różnych przedziałach wiekowych. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe dyplomy, najlepsi puchary i medale. Impreza ta połączyła pokolenia i na trwałe wpisała się w kalendarz imprez szkolnych. Po biegu przyszedł czas na relaks, czyli zabawy z animatorami. Organizatorzy zapewnili bardzo dużo atrakcji, w tym, zabawy ruchowe, sportowe. W konkursach i zabawach uczestniczyły indywidualne osoby, jak również całe rodziny, które bardzo chętnie i licznie korzystają z tego rodzaju rekreacji. Na licznie przybyłych gości czekał pokaz Służb Granicznych oraz loteria fantowa, grill, słodkie przekąski i regionalne potrawy. Całe wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Wójta Gminy Mierzęcice.