Nazwa zadania: Zorganizowanie pikniku związanego z Świętem Konstytucji 3 V.

Szkoła: Społeczny Zespół Przedszkolno - Szkolny 101 w Olsztynie

Email szkoły: ssp101@ssp101.olsztyn.pl

Email opiekuna: u.mlodzianowska@ssp101.olsztyn.pl

Opiekun: Urszula Młodzianowska

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową znaną jako Konstytucja 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą po amerykańskiej nowoczesną konstytucję.

Dzień jej uchwalenia został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja już 5 maja 1791 roku, jednak podczas zaborów jego obchodzenie było zakazane. Do świętowania powrócono w roku 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do roku 1946, kiedy to w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Wówczas władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznych obchodów tego święta. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja ponownie stała się dniem świątecznym w roku 1990.

Zorganizujcie piknik nawiązujący do tego ważnego wydarzenia; święta mądrości narodu i jego klasy politycznej, która potrafiła podnieść się z upadku i wskazać narodowi nowe cele. Sięgnijcie do opisów z epoki, które mogą stać się inspiracją do przygotowania pikniku. Jego program może być bardzo różnorodny – od radosnych zabaw dla całych rodzin, po inscenizacje czy wspólne odczytanie jedenastu artykułów Konstytucji.

26 kwietnia 2018 roku uczniowie i nauczyciele Społecznego Zespołu Przedszkolno-Szkolnego 101 w Olsztynie zorganizowali dla mieszkańców osiedla Jaroty piknik majowy upamiętniający święto uchwalenia Konstytucji 3-go Maja i święto Flagi. O godzinie 16:30 mieszkańców osiedla zaprosiła "pobudka" grana na trąbce przez jednego z uczniów. Mieszkańcy, przyjaciele i rodzice mogli obejrzeć poloneza w wykonaniu uczniów klas gimnazjalnych i szkoły podstawowej. Układ został przygotowany przez nauczycielkę naszej szkoły. Rodzice i zebrani goście nie mogli opanować wzruszenia, widząc pary tańczące do muzyki z filmu "Pan Tadeusz" skomponowanej przez W. Kilara. Uczniowie klas starszych, przy zaangażowaniu pani od historii, przygotowali przedstawienie pt.: "Witaj majowa jutrzenko". Zebrani mogli zobaczyć tragiczny moment rozbiorów Polski i radosny- uchwalenia konstytucji 3-go Maja. W programie imprezy było śpiewanie pieśni patriotycznych przez mieszkańców osiedla i szkolny zespół wokalny takich jak: "Witaj maj", "Płynie Wisła, płynie", "Legiony", "Przybyli ułani", "żeby Polska, była Polską" oraz innych pieśni tematycznie związanych z majowym świętem. Najważniejszym punktem programu było selfie z bohaterem- przybyli goście mogli zrobić zdjęcie z: księciem Mieszkiem I, królem Bolesławem Chrobrym, królową Jadwigą Andegaweńską, królem Władysławem Jagiełłą, królem Stefanem Batorym, królem Janem III Sobieskim, Naczelnikiem Powstania Tadeuszem Kościuszko, wybitnym astronomem Mikołajem Kopernikiem,pianistą Ignacym Janem Paderewskim oraz z malarzem Janem Matejką. Na zakończenie mieszkańcy otrzymali biało-czerwone chorągiewki w ramach akcji biało-czerwona w każdym oknie. Po pikniku mieszkańcy osiedla podziękowali za możliwość wspólnego świętowania. Nasi sąsiedzi poczuli się zaangażowani w życie społeczności lokalnej i szkoły. Pytali o kolejne zaproszenia.

1. DSC_0442.JPG image/jpeg
2. spiew 1.jpg image/jpeg