Nazwa zadania: Zorganizowanie happeningu lub przedstawienia teatralnego związanego z wybranym bohaterem.

Szkoła: Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Przeczycach

W czasie Polski rozbiorowej kultura miała niezwykle znaczenie w umacnianiu świadomości narodowej Polaków. Pisarze, malarze, kompozytorzy niejednokrotnie tworzyli "ku pokrzepieniu serc".

Do Krakowa i Lwowa, gdzie możliwe było wystawianie sztuk bez cenzury, mieszkańcy zaborów rosyjskiego i pruskiego przyjeżdżali po siłę i wsparcie, by wzmocnić ducha narodowego.

Przygotujcie happening lub spektakl, który będzie związany z bohaterem współtworzącym Polskę Niepodległą. Happening wymagać będzie od Was umiejętności improwizacji, natomiast przedstawienie teatralne obycia scenicznego. Od Was zależy, czy skorzystacie z gotowego scenariusza, czy zdecydujecie się stworzyć własny. Zadbajcie o rekwizyty i oprawę muzyczną. Warto pamiętać o zaproszeniach i plakatach, by o Waszym przedsięwzięciu dowiedziało się jak najwięcej osób.

W niedzielę 11 listopada 2018r. w Mierzęcicach wspólnie świętowaliśmy rocznicę 100-lecia odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy występ teatralny. Obchody tego ważnego dla nas święta rozpoczęły się w kościele pw. św. Mikołaja w Targoszycach, gdzie ksiądz kanonik Janusz Rakoczy celebrował Mszę Świętą w intencji Ojczyzny oraz wygłosił okolicznościową homilię. Po uroczystej Mszy Św. wszyscy uczestnicy w asyście pocztów sztandarowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, jednostek oświatowych, druhów strażaków, członkiń KGW korowodem udali się pod pomnik upamiętniający 10-tą rocznicę Odzyskania Niepodległości przy Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W okolicznościowym przemówieniu Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski podkreślił znaczenie daty 11 listopada 1918r. jako przełomowego momentu w dziejach Polski - odzyskania niepodległości. Oddając hołd poległym w obronie Ojczyzny wiązanki w narodowych barwach złożyli: Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski wraz z Sekretarzem Gminy Bogumiłą Szymończyk i Skarbnikiem Gminy Agnieszką Frączek, Przedstawiciele Rady Gminy Mierzęcice - Przewodnicząca Rady Jolanta Kyrcz z Zastępcą Tadeuszem Szczepańczykiem, Poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, Senator RP Arkadiusz Grabowski, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Siewierzu podkomisarz Cezary Pawlik, Przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego Robert Białek, delegacja Koła Sympatyków Lotników Polskich w Mierzęcicach, Przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, Ośrodka Pomocy Społecznej, Dyrektorzy jednostek oświatowych, Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnego Zakładu Gospodarki Wodnej i Komunalnej, Sołtysi, Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy. Po złożeniu kwiatów uczestnicy wydarzenia udali się na salę GOK. Jako pierwsza wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta im. Władysława Juszczyka grając utwory patriotyczne. Po orkiestrze na scenie w biało – czerwonym występie zaprezentowali się przedszkolacy z Przedszkola Publicznego Radosny Zakątek w Mierzęcicach, chór „Halka” oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przeczycach, którzy przygotowali dla zgromadzonych przepiękny występ teatralny związany z postacią Józefa Piłsudskiego. Widowisko oparte było o gotowy scenariusz pt.: "Gdzie dwóch się bije..., czyli jak Polska Odzyskała Niepodległość. Występ teatralny uzupełniony został montażem słowno-muzycznym, pozwalającym przypomnieć widzom patriotyczne pieśni oraz historyczne wydarzenia naszej Ojczyzny. Największe wrażenie na widzach wywarły jednak pieśni patriotyczne, widzowie w spontaniczny sposób włączali się do wspólnego śpiewania pieśni. Miłym akcentem w wykonaniu naszych uczniów okazał się także taniec narodowy - polonez. Tegoroczne Obchody Święta Niepodległości miały również sportowy wydźwięk. W niedzielny poranek odbył się I Bieg Niepodległości, w którym brali udział także reprezentanci naszej szkoły.

1. DSC_0066.jpg image/jpeg
2. DSC_0099.jpg image/jpeg