Nazwa zadania: Zorganizowanie biegów okolicznościowych lub zawodów sportowych.

Szkoła: Zespół Szkolno - Przedszkolny w Lubochni

Opis zadania:

W roku 1867 we Lwowie został zapoczątkowany ruch sokoli. Najstarsze polskie towarzystwo gimnastyczne działało jawnie we wszystkich trzech zaborach, a jego mottem była słynna łacińska sentencja "Mens sana in corpore sano" tłumaczona w języku polskim jako "W zdrowym ciele zdrowy duch". "Sokół" propagował sport, gimnastykę i zdrowy styl życia. Wyraźnie podkreślano konieczność harmonijnego łączenia tężyzny fizycznej i sił moralnych.

Zorganizujcie biegi lub zawody sportowe, pamiętając, że w tych specjalnych zawodach, równie istotna co rywalizacja sportowa, jest idea zawodów i obowiązująca w sporcie zasada fair play. Wydarzenie to okazja do zaproponowania całym rodzinom zdrowego i radosnego spędzenia dnia, a współzawodnictwo może nieco odbiegać od tradycyjnych konkurencji sportowych.

Opis realizacji:

Rajd pieszy "Dla Niepodległej" 18 czerwca 2018 w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami zorganizowali Rajd pieszy „Dla Niepodległej”. Przedsięwzięcia miało na celu upamiętnienie wydarzeń związanych z historią naszej Małej Ojczyzny oraz promowanie postaw patriotycznych wśród naszej młodzieży. 18 czerwca 2018r. o godz. 8.00 wyruszyliśmy w trasę Rajdu, która obejmowała 12-kilometrowy odcinek prowadzący z Lubochni przez Brenicę, okoliczne lasy do Czerniewic. Droga prowadziła głównie leśnymi i polnymi drogami. Niosąc transparent i flagę narodową szliśmy z uśmiechem na twarzy, mimo ogromnego upału. Pierwszym naszym przystankiem był pomnik ku czci 110 powstańców w Brenicy, którzy walczyli z wojskami carskimi na terenie Lubochni i okolic. Dla upamiętnienia tych wydarzeń uczniowie naszej szkoły złożyli pod obeliskiem kwiaty i znicze. Kolejny etap naszego marszu prowadził przez las i okoliczne łąki, mimo bardzo gorącego dnia szliśmy dzielnie, pokonując własne słabości. Szczęśliwi ok. godz. 11.00 dotarliśmy do cmentarza w Czerniewicach, gdzie czekała na nas nasza pani dyrektor H. Lechowska oraz panie wice dyrektor p. D. Krysakowska i p. U. Schab. Tam również spotkaliśmy się z przedstawicielami Szkoły Podstawowej w Czerniewicach wraz z Dyrekcją i opiekunami. Po miłym powitaniu przeszliśmy przed groby powstańców, którzy spoczywają na cmentarzu w Czerniewicach. Uczniowie obydwu szkół złożyli znicze i kwiaty oraz minutą ciszy oddali hołd bohaterom. Następnie uczestniczyliśmy w lekcji historii prowadzonej przez p. Wojciecha Sitka oraz poznaliśmy miejsca pamięci na miejscowym cmentarzu. Po tej jakże innej, ale bardzo ciekawej lekcji historii, zmęczeni ale szczęśliwi udaliśmy się do Świetlicy Środowiskowej w Brenicy, w której mogliśmy upiec kiełbaski przy ognisku i skąd wróciliśmy do szkoły Lubochni. Rajd pieszy był nie tylko sprawdzianem naszej sprawności i wytrzymałości, pokazał również, że uczyć się można na wiele sposobów. Pokazaliśmy, że dzisiaj w dobie zaawansowanej technologii, portali społecznościowych, ojczyzna nie jest dla nas tylko pustym słowem, a młodzież nie wstydzi się swoich postaw patriotycznych. W tym miejscu należy również wspomnieć, że ten Rajd nie mógłby odbyć się bez pomocy innych. Pragniemy podziękować panom leśniczym z Leśnictwa Czółna p. Sylwestrowi Kopaczowi i Grzegorzowi Bernackiemu, którzy pomogli nam wyznaczyć trasę naszego Rajdu. P. Grzegorzowi Bernackiemu również za opiekę i transport naszego prowiantu podczas całego przemarszu. Opiekunkami naszego przedsięwzięcia były Renata Golińska, Elżbieta Pecyna, Dagmara Reszka, Beata Zimnicka. Organizacją ogniska zajęły się p. Wiesława Józwik i Anna Staszewska przy współpracy pani z Koła Gospodyń Wiejskich w Brenicy p. Marii Józwik – za co bardzo dziękujemy. Mamy nadzieję, że tego typu imprezy zagoszczą na stałe w harmonogramie naszych szkolnych działań.

Załączniki

Lp. Nazwa Typ
1. wydarzenia link