Szkoła: Zespół Szkolno - Przedszkolny w Lubochni
Opis zadania:
W czasie Polski rozbiorowej kultura miała niezwykle znaczenie w umacnianiu świadomości narodowej Polaków. Pisarze, malarze, kompozytorzy niejednokrotnie tworzyli "ku pokrzepieniu serc".
Do Krakowa i Lwowa, gdzie możliwe było wystawianie sztuk bez cenzury, mieszkańcy zaborów rosyjskiego i pruskiego przyjeżdżali po siłę i wsparcie, by wzmocnić ducha narodowego.
Przygotujcie happening lub spektakl, który będzie związany z bohaterem współtworzącym Polskę Niepodległą. Happening wymagać będzie od Was umiejętności improwizacji, natomiast przedstawienie teatralne obycia scenicznego. Od Was zależy, czy skorzystacie z gotowego scenariusza, czy zdecydujecie się stworzyć własny. Zadbajcie o rekwizyty i oprawę muzyczną. Warto pamiętać o zaproszeniach i plakatach, by o Waszym przedsięwzięciu dowiedziało się jak najwięcej osób.
Opis realizacji:
Żołnierze Wyklęci - nasi święci W 2018r. obchodzimy 100 - lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji nasza szkoła przeprowadza szereg przedsięwzięć, włączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Dla Niepodległej”. Uczniowie klas gimnazjalnych i szkoły podstawowej przygotowali montaże słowno -muzyczne, których myślą przewodnią była pamięć o niezwykłych czynach Żołnierzy Wyklętych i o ofiarach zbrodni katyńskiej. Apel „Żołnierze Wyklęci - nasi święci” poświęcony był ludziom, którzy pomimo zakończonej II wojny światowej, nie złożyli broni. Walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Program patriotyczny został przedstawiony w kościele parafialnym w Lubochni, Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Lubochni, oraz na prośbę ks. mjr Roberta Dębińskiego, w kościele garnizonowym pw. św. Józefa w Nowym Glinniku. Przypadająca w kwietniu tego roku 78. rocznica zbrodni katyńskiej po raz kolejny przypomniała o tragicznych losach polskich jeńców. Wydarzenia z 1940 roku zapisane na kartach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią Polaków należą do najbardziej dramatycznych. Ofiarami mordu katyńskiego byli m.in. żołnierze polscy, w większości oficerowie, wzięci do niewoli przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 r. O dramacie tych ludzi opowiedzieli uczniowie zaproszonym gościom, nauczycielom oraz swoim koleżankom i kolegom podczas uroczystego apelu pod hasłem „Katyń - Golgota Wschodu” w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Lubochni. Przedstawienie zaprezentowano również po Mszy św. w kaplicy w Nowym Glinniku. Były to niezwykle poruszające lekcje historii, opowiadające o bohaterskiej postawie Polaków. Za przygotowanie uczniów i oprawę muzyczną oraz scenografię odpowiedzialni byli nauczyciele: p.Anna Skoneczna, p.Sylwia Półtorak, p.Rafał Sowik i p.Jolanta Ozimowska.
Lp. | Nazwa | Typ | |
1. | ŻOŁNIERZE WYKLĘCI | link |